-
1 × ₹15,499.00×
Subtotal: ₹15,499.00
| rand | ‎Whirlpool |
|---|---|
| Model | ‎ACE 8.5 TRB DRY PURPLE DAZZLE (5YR) |
| Capacity | ‎8.5 Kilograms |
| Noise Level Drying | ‎65 dB |
| Maximum Rotational Speed | ‎1400 RPM |
| Noise Level Washing | ‎65 dB |
| Noise Level Spinning | ‎69.5 dB |
| Installation Type | ‎Free Standing |
| Part Number | ‎ACE 8.5 TRB DRY PURPLE DAZZLE (5YR) |
| Form Factor | ‎Top-Loading |
| Special Features | ‎Autorestart, High efficiency motor, End of cycle buzzer, Turbodry Technology |
| Colour | ‎Purple Dazzle |
| Control Console | ‎Semi Automatic |
| Number of Option Cycles | ‎3 |
| Access Location | ‎Top Load |
| Voltage | ‎230 Volts |
| Material | ‎Plastic |
| Included Components | ‎1 Washing Machine, Inlet Pipe, User Manual, Spin Cap |
| Batteries Required | ‎No |
| Manufacturer | ‎Whirlpool |
| Country of Origin | ‎India |
| Brand | ‎Whirlpool |
|---|---|
| Model | ‎360 Degree Bloomwash Pro H 9.5 |
| Capacity | ‎9.5 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | ‎50 Watts |
| Maximum Rotational Speed | ‎740 RPM |
| Noise Level Washing | ‎63 dB |
| Noise Level Spinning | ‎72 dB |
| Noise Level | ‎63 dB |
| Installation Type | ‎Free Standing |
| Part Number | ‎360 Degree Bloomwash Pro H 9.5 |
| Form Factor | ‎Top-Loading |
| Special Features | ‎In built heater |
| Colour | ‎Graphite |
| Control Console | ‎Fully Automatic |
| Number of Option Cycles | ‎12 |
| Access Location | ‎Top Load |
| Voltage | ‎220 Volts |
| Material | ‎Stainless Steel |
| Included Components | ‎1 Washing Machine, 1 Inlet Pipe, 1 Outlet Pipe and 1 Manual |
| Batteries Included | ‎Yes |
| Batteries Required | ‎No |
| Manufacturer | ‎Whirlpool |
| Country of Origin | ‎India |
| Product Dimensions | 65.5D x 53.6W x 133.3H Centimeters |
| Brand | Whirlpool |
| Capacity | 207 litres |
| Configuration | Single |
| BEE Star Rating | 3 Star |