Whirlpool 9.5 kg Fully-Automatic Top Loading Washing Machine (360° BLOOMWASH PRO Heater 9.5, Graphite, In-built Heater)
- Brand: Whirlpool
₹22,499.00₹31,990.00 (-30%)
In stock
| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| Model | 360 Degree Bloomwash Pro H 9.5 |
| Capacity | 9.5 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 50 Watts |
| Maximum Rotational Speed | 740 RPM |
| Noise Level Washing | 63 dB |
| Noise Level Spinning | 72 dB |
| Noise Level | 63 dB |
| Installation Type | Free Standing |
| Part Number | 360 Degree Bloomwash Pro H 9.5 |
| Form Factor | Top-Loading |
| Special Features | In built heater |
| Colour | Graphite |
| Control Console | Fully Automatic |
| Number of Option Cycles | 12 |
| Access Location | Top Load |
| Voltage | 220 Volts |
| Material | Stainless Steel |
| Included Components | 1 Washing Machine, 1 Inlet Pipe, 1 Outlet Pipe and 1 Manual |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | No |
| Manufacturer | Whirlpool |
| Country of Origin | India |
- Premium Edge to Edge aesthetic with 12 Wash Programs – Daily, Heavy, Delicates, Whites, Stainwash, Anti Bacterial, Eco, Woollens, Bed Sheet, Rinse + Spin, Spin, Wash Only
- In-Built Heater Technology: Can heat water at 3 different levels – Warm, Hot & Allergen free
- 360 Bloomwash Action with Hexabloom Impeller
- LED Digital Display & Soft Close Lid: gives a premium experience and protects the glass lid from any damage
- Zero Pressure Fill Technology: ensures the wash tub fills 50%* faster even when the pressure is as low as 0.017MPa*
- Hard Water Wash Technology
- Auto Tub Clean Feature
Be the first to review “Whirlpool 9.5 kg Fully-Automatic Top Loading Washing Machine (360° BLOOMWASH PRO Heater 9.5, Graphite, In-built Heater)” Cancel reply







Reviews
There are no reviews yet.