Whirlpool 8.5 Kg 5 Star Semi-Automatic Top Loading Washing Machine (ACE 8.5 TURBO DRY, Purple Dazzle)
- Brand: Whirlpool
₹16,000.00₹18,600.00 (-14%)
Out of stock
| rand | Whirlpool |
|---|---|
| Model | ACE 8.5 TRB DRY PURPLE DAZZLE (5YR) |
| Capacity | 8.5 Kilograms |
| Noise Level Drying | 65 dB |
| Maximum Rotational Speed | 1400 RPM |
| Noise Level Washing | 65 dB |
| Noise Level Spinning | 69.5 dB |
| Installation Type | Free Standing |
| Part Number | ACE 8.5 TRB DRY PURPLE DAZZLE (5YR) |
| Form Factor | Top-Loading |
| Special Features | Autorestart, High efficiency motor, End of cycle buzzer, Turbodry Technology |
| Colour | Purple Dazzle |
| Control Console | Semi Automatic |
| Number of Option Cycles | 3 |
| Access Location | Top Load |
| Voltage | 230 Volts |
| Material | Plastic |
| Included Components | 1 Washing Machine, Inlet Pipe, User Manual, Spin Cap |
| Batteries Required | No |
| Manufacturer | Whirlpool |
| Country of Origin | India |
- TURBODRY Technology: Gives you 2 times more drying time for better drying results
- 1400 RPM Motor: Higher the RPM, Lower is the Drying Time
- Big Wheels and Smart Handle: For easy movement of the Machine
- No of Wash Programs – 3 ( Delicate, Normal and Heavy)
- 25 min Soak time for tough dirt removal by continuous soaking and scrubbing action
- Impeller provides perfect motion for clothes to remove dirt effectively
- Autorestart, End of cycle buzzer
Be the first to review “Whirlpool 8.5 Kg 5 Star Semi-Automatic Top Loading Washing Machine (ACE 8.5 TURBO DRY, Purple Dazzle)” Cancel reply








Reviews
There are no reviews yet.