Carrier 1.5 Ton 3 Star Estrella Fx 3s Window AC
- Brand: Carrier
₹30,499.00₹42,490.00 (-28%)
In stock
| Brand | Carrier |
| Model | 19K Estrella Fx |
| Capacity | 1.5 Tons |
| Annual Energy Consumption | 620 Kilowatts |
| Noise Level | 48 dB |
| Installation Type | Split System |
| Part Number |
CARRIER WIN AC 18K ESTRELLA FX 3 STAR
|
| Special Features | High-Ambient Working |
| Colour | White |
| Voltage | 230 Volts (AC) |
| Wattage | 620 KW |
| Included Components | Pocket Clips |
| Batteries Required | No |
| Manufacturer | CARRIER |
| Country of Origin | India |
| Date First Available | 12 April 2024-25 |
| Manufacturer | CARRIER |
| Item Weight | 42 kg |
| Item Dimensions LxWxH | 65 x 96 x 32 Centimeters |
| Net Quantity | 1.00 count |
- Window Air Conditioner with inverter compressor: Economical & easy to install with auto swing feature that gives out cool air in every corner of the room
- CapAir Conditionerity: 1.5 ton Suitable for medium sized rooms (111 to 150 sq ft) & Ambient Temperature: 50 degree Celsius
- Energy Rating: 3 Star -Energy efficiency | Annual Energy Consumption (as per energy label): 964.1 units, ISEER Value: 3.85 (please refer energy Label on product page or contAir Conditionert brand for more details)
- 100% Copper Condenser Coil with Aqua Clear Protection: Prevent from rust & Corrosion; Better cooling and requires low maintenance; Uninterrupted Cooling & Maximum Comfort
- Key Features: Flexicool Inverter Compressor; Convertible 4-in-1 cooling; HD Filter; Turbo Cool for Faster Cooling; Hydro Blue Coating for Long Lasting Comfort; Refrigerant Leakage Detector; Auto Cleanser; ADC Sensor.
Be the first to review “Carrier 1.5 Ton 3 Star Estrella Fx 3s Window AC” Cancel reply






Reviews
There are no reviews yet.