Samsung 163 cm (65 inches) Crystal 4K Ultra HD Smart LED TV UA65U8600FULXL (Black)
- Brand: Samsung
₹84,999.00₹109,900.00 (-23%)
In stock
| Screen Size | 65 Inches |
| Brand | Samsung |
| Display Technology | 4K UHD, Crystal Processor 4K, HDR, Pur Color |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Special Feature | Crystal Processor 4K, Endless Free Content, Samsung Knox Security, Slim Look, SolarCell Remote |
| Included Components | 1 Number LED TV, 1 Number POWER CORD, 1 Number REMOCON, 1 Number STAND-TOP |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 6.1D x 145.3W x 83.4H Centimeters |
- Resolution: 4K Ultra HD (3840 x 2160) | Refresh Rate: 50 Hertz
- Connectivity: Enjoy seamless integration with 3 HDMI Ports for connecting your Set-Top Box/DTH, Soundbar, Home Theater, Gaming Console, and more. Plus, stay flexible with 1 USB-A Port for easy access to Hard Drives and other USB-compatible devices. Stay connected with Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, and HDMI eARC, along with an Ethernet LAN Port for stable wired internet. Additional features include Anynet+ (HDMI-CEC) for unified control and RF In for Terrestrial/Cable input.
- Smart TV Features: Built-in Alexa & Bixby | Solarcell powered Remote Control with Voice Assistance | Endless Content with Samsung TV Plus (Access 100+ free TV Channels) | Web Browser | SmartThings Hub | Matter Hub | IoT Sensor Support | Mobile-to-TV Mirroring | Sound Mirroring | Wireless TV On | Connect Apple Devices with AirPlay | Universal Guide | Workspace for Remote Access | Buds Auto Switch | Workout Tracker | Daily+ | Multi Control | Storage Sharing
- Display Features: Crystal Processor 4K | HDR10+ Support | Pur Color | 4K Upscaling | Color Booster | Mega Contrast | Contrast Enhancer | HLG (Hybrid Log Gamma) | UHD Dimming | Motion Xcelerator | HDMI Black Level | Film Mode | Filmmaker Mode || Sound Features: Powerful 20 W Sound Output | Object Tracking Sound | Q-Symphony | DTV Sound System Dolby | Bluetooth Audio | Adaptive Sound
- Gaming Features: Auto Game Mode (ALLM) | VRR| HGiG || Additional features: Slim-look Design | 3 Bezel-less | TV Key | ConnectShare | Embeded POP | EPG | IP Control | MBR Support | Dongle Support | SlimFit Cam Compatible | S-Share
- Additional information: Brand Warranty can be availed using amazon invoice and User manual can be accessed from brand website
- Warranty Information: 1-year manufacturer warranty and 1 year additional on Panel from date of purchase on the television set and 12-month warranty on the remote control. Warranty claims can be processed using the Amazon e-invoice
Be the first to review “Samsung 163 cm (65 inches) Crystal 4K Ultra HD Smart LED TV UA65U8600FULXL (Black)” Cancel reply






Reviews
There are no reviews yet.